Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24

Nicholas Winton – Síla lidskosti

Vzdělávací pořad

V úterý 14. 11. 2023 se 82 žáků 1. ročníku zúčastnilo vzdělávacího pořadu „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. Součástí pořadu byla projekce stejnojmenného hraného dokumentu režiséra Mateje Mináče, který získal cenu Internacional EMMY AWARD za nejlepší zahraniční dokument od americké televizní a filmové akademie – Oscar v oblasti dokumentárních filmů. 

Žáci se prostřednictvím dokumentu seznámili s projevem mimořádné lidskosti. Nicholas George Winton (1909–2015) byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království. Nechal si vytisknout formuláře s hlavičkou Britská komise pro uprchlíky z Československa. A zorganizoval převoz dětí do Anglie k novým rodinám, čímž jim zachránil život. 

Po zhlédnutí dokumentu následovala beseda se studenty, jejímž průvodcem byl dramaturg projektu pan Zdeněk Tulis.  V interaktivní rozmluvě s diváky programu byl „Nicky“ představován hlavně z lidského hlediska, vše bylo doplněno krátkými filmovými bonusy, natočenými při setkáních sira Nicholase Wintona s českými studenty.

Dokument doplňuje výuku dějepisu. Diváci se díky filmu seznámili v přesném chronologickém sledu s nejdůležitějšími etapami našich novodobých dějin a žáci si urovnali dějepisné pojmy: 1. republika, Mnichovská dohoda, okleštění ČSR, Sudety, Protektorát Čechy a Morava, holocaust, osvobození Československa, konec války, poválečná léta atd. 

Historická faktografie je prolnuta příběhem Nicholase Wintona a dodává tak velký emoční náboj celému filmu.

Velmi silný zážitek.

Účelem tohoto vzdělávacího projektu je inspirovat se příkladem pana Wintona a poskytnout pomoc, která zachrání nebo zlepší život jiným. 

Velmi aktuální téma i dnes, kdy v Evropě opět sílí antisemitismus.

© 2017 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24
Prohlášení o přístupnosti
web by icard.cz