Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24

ČNB Praha

s žáky 3. C, 3. B a 3. A

Žáci třídy 3. C se 7. 6. 2024 zúčastnili exkurze v České národní bance.  V ČNB byl žákům promítnut populárně vzdělávací film s osobnostmi českých bankovek o vývoji peněžnictví na našem území a o historii ČNB.
Následovala komentovaná prohlídka expozice „Za měnou“, v níž se žáci seznámili s Českou národní bankou, činností ČNB, Bankovní radou a ochrannými prvky bankovek. Tato expozice byla plná interaktivních prvků a her – mimo jiné si žáci prohlédli bankovky pod UV světlem a infračerveným světlem a vyzkoušeli cílování (krocení) inflace jízdou na rotopedu.
V Expozici „Lidé a peníze“ se žáci podívali do opravdového bankovního trezoru. Žáky zaujala speciální vitrína se  zlatou mincí o nominální hodnotě 100 000 000 Kč, ukázky ochrany peněz, padělky bankovek, unikátní platidla. Kromě toho měli možnost porovnat cihlu zlata s cihlami o stejném objemu z jiných materiálů, jako dřevo, olovo. Na závěr shlédli výstavu Svět bankovek Oldřich Kulhánka. K vidění byly návrhy československých a českých bankovek.

Dne 14. 6. 2024 se třída 3. B vydala na exkurzi do České národní banky. Po příjezdu do Prahy jsme se společně šli podívat k Burzovnímu paláci. Následoval krátký rozchod a poté již samotná exkurze v ČNB. Viděli jsme trezor, v něm druhou největší zlatou minci na světě, dále jsme si mohli potěžkat v ruce zlatou cihlu a pak už jsme se přesunuli na náš program, který se jmenoval Za měnou. Program začal krátkým filmem o bankovkách a dále pokračoval komentovanou interaktivní výstavou, která byla nejen poučná, ale i velmi zábavná. Pevně věříme, že se tato maturitní otázka bude nyní našim žákům učit mnohem lépe.

© 2017 Obchodní akademie a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky, Přerov, Bartošova 24
Prohlášení o přístupnosti
web by icard.cz